Blog > Komentarze do wpisu

Responsywność stron internetowych (RWD)

RWD to skrót od Responsive Website Design. Oznacza dopasowanie strony internetowej do wyświetlania na różnych urządzeniach o różnych wielkościach ekranów. Od 21 kwietnia 2015 r. Google wprowadziło algorytm sprawdzający przystosowanie stron internetowych do wyświetlania na urządzeniach mobilnych - tabletach, smartfonach i telefonach komórkowych. Oznacza to, że strony nie przystosowane do urządzeń mobilnych mogą nie wyświetlać się w mobilnych wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie stracą część ruchu pochodzącego z wyszukiwarki Google.

Google udostępniło specjalne narzędzie za pomocą którego możemy przeprowadzić test zgodności naszej strony internetowej z urządzeniami przenośnymi. Narzędzie dostępne jest pod adresem: http://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Google podaje jakie kryteria musi spełniać strona aby była przyjazna dla urządzeń mobilnych:

  • Strona WWW nie może być zbudowana w technologii Flash.
  • Tekst na stronie musi być czytelny bez powiększania.
  • Przeglądając stronę użytkownik nie musi przewijać jej w poziomie ani jej powiększać.
  • Linki są tak oddalone od siebie, że kliknięcie tego właściwego nie jest utrudnione.
  • Rozmiar strony i jej szybkość wczytywania

 

Dlaczego RWD jest ważne dla właścicieli stron internetowych?

W zależności od rodzaju strony internetowej ruch pochodzący z urządzeń mobilnych kształtuje się na różnym poziomie. W moich serwisach wychodzi średnio od 10% do 17% całego ruchu. Zatem jest o co walczyć, gdyż brak RWD może oznaczać dość duży spadek ruchu.

Ponadto przeglądanie nie przystosowanej do urządzeń mobilnych strony internetowej może być utrudnione, lub wręcz nie możliwe na tych urządzeniach. Powoduje to wzrost wskaźnika odrzuceń i zraża internautów do naszej strony.

 

Na jakie rozdzielczości ekranu musi być dostosowana strona internetowa?

Najbardziej popularnymi rozdzielczościami ekranu w telefonach komórkowych i smartfonach są: 360x640, 320x534 oraz 320x480. W przypadku tabletów są to 1024x768, 768x1024 lub 960x980.

Biorąc pod uwagę statystyki najbezpieczniej jest stworzyć wersje strony internetowej dla kilku stopni rozdzielczości o następujących punktach granicznych (dane podane dla szerokości ekranu):

  • dla monitorów stacjonarnych powyżej 1024px
  • dla tabletów od 481 do 768px lub nawet 1024px
  • dla telefonów komórkowych i smartfonów poniżej 480px
niedziela, 09 sierpnia 2015, iron1984

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:stat4u