Blog > Komentarze do wpisu

CTR w wynikach wyszukiwania Google

Jak określić, które pozycje w wynikach wyszukiwania Google są najczęściej klikane? W tym celu przeprowadza się badania eye tracking, polegające na śledzeniu ruchu gałek ocznych. Jedno z takich badań przeprowadzono na Uniwersytecie Cornella. Laura A. Granka, Thorsten Joachims, Geri Gay, przeprowadzili badanie „Eye-tracking analysis of user behavior in WWW search”.

Celem było określenie w jaki sposób użytkownicy klikają w linki, jak rozkładają się te kliknięcia oraz ile czasu spędzają na czytanie danego linku. Wyniki przedstawiają się następująco:

Laura A. Granka, Thorsten Joachims, Geri Gay, przeprowadzili badanie „Eye-tracking analysis of user behavior in WWW search

Przedstawione zdjęcie potwierdza to co wiadomo już od dawna, że im wyżej strona się znajduje w Google tym większy posiada ruch. Ponad 50% kliknięć odnotowała pierwsza pozycja. A całe top 3 zgarneło prawie 80% całego ruchu. Ciekawa jest sytuacja strony na miejscu siódmym. Okazuje się, że jest ona najmniej klikana z całego top 10. Prawdopodobnie dlatego, że 7 pozycja najczęściej jest widoczna jako ostatnia bez przewijania strony. Okazuje się więc, że lepiej gdy nasza strona znajduje się na pozycji 10 niż 7.

W Internecie można odnaleźć także inne badania: 

 

eyetracking Google 

Tutaj widać, że największe skoncentrowanie kliknięć jest na dwóch pierwszych pozycjach. Poniżej jeszcze jedna wersja tej samej grafiki, tym razem z boksem reklamowym po prawej stronie.

eye tracking Google

Szczególnie interesująco wyglądaja rozkład kliknięć na tej grafice:

Eye tracking Google map

Na tym zdjęciu widzimy, że najwięcej kliknięć zebrały miejsca Google. Przypuszczalnie dlatego, bo większość osób wpisując w wyszukiwarkę frazę „pizza” (przykład zaczerpnięty z grafiki) poszukuje najbliższą restaurację lub pizzerię.

 

Podobne tematy:

1.  Czy warto się pozycjonować? - statystyki

2.  Co to jest CTR 

 

 

niedziela, 18 listopada 2012, iron1984

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:stat4u