Blog > Komentarze do wpisu

Czym jest pozycjonowanie? - czy warto się pozycjonować?

Pozycjonowanie (w skrócie SEO – Search Engine Optimization) to wszelkie działania podejmowane w celu zwiększenia pozycji wyświetlania się strony www na dane słowo kluczowe w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych (np: Google, Bing). Wyniki wyszukiwania, czyli SERP (Search engine results page) mogą być organiczne (bezpłatne) lub płatne (np. Google AdWords). Pozycjonowanie dotyczy tylko bezpłatnych wyników organicznych.

Statystyki CTR dla wyników wyszukiwania informują jaki procent osób, po wpisaniu danego słowa kluczowego, kliknie w stronę znajdująca się na określonej pozycji w serpach. W sieci można znaleźć różne statystyki CTR dotyczące wyników wyszukiwania Google. Ja przytoczę tylko jedne z nich, które oczywiście wcale nie muszą być reprezentatywne. Dają jednak ogólny pogląd na poruszaną tematykę. 

Dla pozycji pierwszej średni CTR wynosi 36,4%, dla pozycji drugiej 12,5%, pozycji trzeciej 9,5%, dla czwartej 7,9%, piątej 6,1%, szóstej 4,1%, pozycje 7,8,9 – około 3%, pozycja 10 – 2 %, Reszta to jest poniżej 1%

Ze statystyk wynika, że ponad połowę (tj. 58,4%) całego ruchu jaki generuje dane słowo kluczowe, przejmowane jest przez strony internetowe znajdujące się na trzech pierwszych pozycjach. Chociaż tutaj trzeba być ostrożnym, bo w zależności od rodzaju frazy pierwsza pozycja może przejmować nawet 90% ruchu. Ma to miejsce w przypadku takich fraz, jak: frazy brandowe, nazwy własne, nazwy firm i produktów. Podobna sytuacja może się zdarzyć z reklamami Adwords wyświetlającymi się nad wynikami organicznymi, które też mogą przejmować większość ruchu.

Z powyższych statystyk wynika również, że ponad 1/3 internautów kliknie tylko w stronę www znajdującą się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania.

Ponadto jeżeli strona internetowa nie wyświetla się w top 10 wyników wyszukiwania, to będzie trafiać na nią mniej niż 1% osób wyszukujących dane słowo kluczowe (frazę).

Wnioski nasuwają się same:

  • Im wyżej jesteśmy w wynikach wyszukiwania, tym więcej ruchu pozyskujemy
  • Jeżeli naszej strony internetowej nie ma w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, to praktycznie nie istniejemy, bo klika w nią mniej niż 1% internautów wyszukujących dane słowo kluczowe (frazę)
środa, 05 września 2012, iron1984

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:stat4u